Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 24 °C
Az Bulutlu

KIRIKHAN VE İSLÂHİYE BELEDİYELERİNİN VE BAŞKANLARININ KARDEŞLİĞİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

KIRIKHAN VE İSLÂHİYE BELEDİYELERİNİN VE BAŞKANLARININ KARDEŞLİĞİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve İslâhiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ın kardeş belediyecilik çalışmaları Türkiye’ye örnek oldu.

Kısa bir süre önce Başkan Yavuz, İslâhiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ı ziyaret etmiş ve bu ziyaretle birlikte Kırıkhan ve İslâhiye Kardeş belediye ilan edilmişti.

Kardeş Belediyecilik anlayışı ışığında her iki belediye her iki ilçeye yapılacak hizmetler noktasında karşılıklı hizmet çalışmalarına başladı.

Hizmetlerin ilk aşaması olarak Kırıkhan Belediyesi İslâhiye Belediyesine Maliyetine sıcak asfalt vermiş olup, İslâhiye Belediyesi de Kırıkhan Belediyesine Sathi asfalt verdi.

Getirilen sathi asfalt ilk olarak Mimar Sinan Mahallesi TOKİ ile Aydınlı mahallesi arasında yeni açılan okul yolu yapılacak.

BAŞKAN VURAL SATHİ ASFALTI, DİREKSİYONUN BAŞINA GEÇİP KAMYONLA KIRIKHAN’A BİZZAT KENDİSİ GETİRDİ

İslâhiye Belediye Başkanı Kemal Vural Kırıkhan’a gelecek olan sathi asfaltı, direksiyonun başına geçerek Sathi asfaltın kamyonunu İslâhiye’den Kırıkhan’a bizzat kendisi getirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan YAVUZ; “ Öncelikle şunu belirtmek isterim; “Kemal bey bizim kardeşimiz kardeş Belediyemiz İslâhiye Belediye Başkanımızdır.”

Bugün Kırıkhan’a hepimizin de gördüğü gibi 2 tane Avrupa standartlarında okul yapıldı. Pazartesi günü çocuklarımız okullarıyla buluşacak, okullarda çocuklarımızla buluşacak.

Hal böyle iken yolumuzda sıkıntı vardı. Kardeş Belediyemiz ve Başkanımız Kemal Vural Bey kendi imkânları ve ekipmanlarıyla bugün bu yolu bizlere yapıyorlar. Allah (c.c.) Razı olsun. Ben Kırıkhan adına, şahsım ve özellikle de öğrencilerimiz adına Kardeş Belediye Başkanımız Sayın Kemal Vural beye teşekkür edip şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Daha sonra açıklama yapan İslâhiye Belediye Başkanı Kemal VURAL; “ Özellikle bizim kardeşliğimiz Baba-Dede dostluğuna dayanır. Bizim eskiden beri Kırıkhan’la diyaloglarımız fazla. Rahmetli Babam, Süleyman Hocayla birlikte birlik de Zirai ilaçları, Uçakları Kırıkhan’dan getiriyorduk. Aynı zamanda bende Ziraat Mühendisiyim. Hatta İslâhiye olarak, Kültür olarak biz Kırıkhan’a daha yakınız. Aynı Amik Ovasının devamı gibiyiz yıllardır.

Özellikle bu hizmetleri buraya getirdiği için şahsım ve ilçem adına ve Ülkem adına Ayhan Başkanıma teşekkür ederim. Güzel bir okul yaptınız. Vekilimiz Sayın Doç.Dr.Hüseyin Yayman beye de şahsım ve ilçem adına teşekkür ederim. Bölgemizde hizmetleri çok.

Biz Kırıkhan’la İslâhiye’yi aynı görüyoruz. Beraberiz, kardeşiz. İnşallah bu kardeşliğimiz daim olacak. Hizmetler de, fikir birliğimiz de devam edecek.

Bu ufak bir yatırım. Kendisi söylemedi ama ben söyleyeyim. Burada ki sıcak asfalt şantiyesinden de İslâhiye Belediyesi olarak bizler faydalanıyoruz. Hiçbir çıkar ve menfaat sağlamadan sadece maliyetine burada sıcak asfalt üretiliyor. Bizde İslahiye’deki sokaklarımıza, caddelerimize asfalt yapıyoruz. Bende şahsım ve ilçem adına Ayhan abiye çok teşekkür ediyorum. İnşallah beraber daha güzel şeyler yapacağız.” Dedi.

            “YAVUZ; “KEMAL BAŞKANIM BİR GÖNÜL ADAMI, HİZMET ADAMI”

Asfalt Kamyonunu Belediye Başkanı Kemal Vural’ın bizzat kendisinin getirmesi ile ilgili düşünceleri sorulan soruya Başkan YAVUZ; “Kardeşim burada diye söylemiyorum. Allah (c.c.) Razı olsun.

Hakikaten biraz önce içinden elen duygularını ifade etti. O bir gönül adamı gönül adamlığı yanında hizmet adamı. Kemal beyi aradığınızda, İslahiye’de bir kamyonun üzerinde, bir tankerin üzerinde görürsünüz, kepçenin üzerinde görürsünüz, iş makinesinin üzerinde görürsünüz.

Kendisine Kırıkhan deyince; “ Benim oradaki kardeşlerime, çocuklarıma acilen asfalt lazım biz buradan kamyon gönderelim dedik. O dedi ki; Hayır. Siz göndermeyin. Bizzat kendim geliyorum. Arkadaşlarımı da getiriyorum. Dedi. Bir gönül adamı. Onun için ben hakikaten çok teşekkür ederim.

Burada kendi ekiplerinin dışında kendisinin bizzat emeği var. Ben bir daha söylüyorum. Kardeşim teşekkür ederim. Allah (c.c.) Razı olsun.” Dedi.

Aynı Soruya Başkan Kemal Vural şöyle cevap verdi; “ Bu benim ikinci dönemim. Belediyeciliğe ufak ufak alıştık. Diye esprili cevap veren VURA, sözlerine şöyle devam etti.

Bizim çalışma sistemimiz OBA geleneğinden gelir. OBA’dan gelmeyim.

Bu sistem yeni bir sistem. Türkiye’de uygulanıyor. Biz İslahiye’de deniyoruz. Buna ılık asfalt diyoruz aslında. Yani sıcak asfalt ile soğuk asfalt arası sathi asfalt sistemi. Bunda kullandığımız taşta, bizim Leçe’de ki bazal siyah taşımız. Yani hem orada tarım alanlarını temizliyoruz, bu temizlediğimiz taşlardan da bu asfaltı yapıyoruz. Görüldüğü gibi içerisi delik delik olduğu için ziftin asfaltın içerisine girmesini daha çabuk sağlıyor. Ayhan Başkanıma da dedim. Buradan biz getirelim bir deneme yapalım. Burada bir görelim dedim.  İnşallah bundan sonra Türkiye’ye de örnek olur. Hep beraber bu mücadelemizi devam ettireceğiz.” Dedi.

Son olarak yapılan yolla ilgili bilgi veren Başkan YAVUZ; “ Bu yol Pazartesi gününe bitmiş olur. Eni 15 metre, uzunluğu 700 metredir.

Burada ki yolun bitiminden sonra İncirli bölgemizde bulunan mübarek Zatın Türbesinin yıllardır yapılmadı. Orayı yapacağız inşallah. Diğer alanlarda da yol çalışmalarımız devam ediyor.” Dedi.

 

Kırıkhan Belediyesi

Sitemizde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz..

Cumhuriyet Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No:2 Kırıkhan-HATAY
Santral No: 0326-344 14 22|Faks No: 0326 344 10 06