Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 33 °C
Hafif Yağmurlu

YAVUZ; “19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜMÜZÜN 101. YILI KUTLU OLSUN”

YAVUZ; “19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜMÜZÜN 101. YILI KUTLU OLSUN”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz 19 Eylül Gaziler gününün 101. Yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

YAVUZ Mesajında; “ Şanlı tarihimizde zaferlerle dolu savaşlarda Cesaret ve yüreklilikle Vatanımızı savunan, vatanın savunması için gözünü kırpmadan canlarını ortaya koyan kahraman Gazilerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

İnsan bu dünyada çalışarak birden çok rütbe ve unvanlar kazanabilir. Ancak, bu rütbelerin zirvesinde Şehitlik ve Gazilik rütbesi bulunmaktadır. Şehitlik ve Gazilik rütbesi, çalışma karşılığında değil, inanç sayesinde, vatanı ve milletinin korunması karşılığında kazanılır ve kutsal bir manevi değeri vardır.

Şehitlerimizin, Gazilerimizin vatan savunması için verdikleri büyük onurlu mücadele, tarihte övünç duyulan kahramanlık ve vatanseverlik destanlarıdır. Yüreklerindeki Vatan, Bayrak, Millet sevgisi ile destan yazan şehit ve gazilerimiz şanlı tarihimizin övünç abideleri olup bu Vatanı yurt edinmemizde, Vatanımızın korunmasında ve savunmasında her türlü zorluklara göğüs germiş, gözlerini kırpmadan canlarını verme fedakârlığını göstermişlerdir.

Şehitlerimiz ve Gazilerimiz Milletimize bırakılmış en kutsal emanetlerdir. Bu kutsal emanete gereken değeri vermek en temel vazifelerimizdendir. Bu sebepledir ki T.B.M.M. tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı ile Mareşal unvanı verilmesi dolayısıyla her yıl 19 Eylül günü “Şehitler ve Gaziler Günü” olarak ilan edilmiştir. Gazilere olan sevgi ve saygı kişinin kendine ve vatanına olan saygısıdır. Milletimiz de bu anlamda gazilerine sahip çıkarak saygısını ve şükranını göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, milletimize Anadolu’nun kapılarını bir daha kapanmamak üzere açan, üç kıtada hâkimiyet kurduran, Çanakkale’de ve İstiklal Savaşında tüm yokluk ve imkânsızlara rağmen ülkemizin milletiyle birlikte bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden tüm aziz şehitlerimizle birlikte ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yaşayan gazilerimize de aileleriyle birlikte sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.” Dedi.