Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 32 °C
Açık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan Hatay’a geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan Hatay’a geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bazı temaslarda bulunmak ve bir dizi programa katılmak üzere 28 Ocak 2018 Pazar günü Hatay’a geldi. Havaalanında Hatay Valisi Erdal Ata, bölge milletvekilleri, HBB Başkanı Lütfü Savaş ve partililer tarafından karşılanan Bakan Arslan, ilk olarak saat 10.30’da Hatay Valiliğini ziyaret etti. Burada vali yardımcıları ve birim müdürleri tarafından karşılanan Bakan Arslan, şeref defterini imzalayarak Valilik Makamına geçti.

Vali Ata burada yaptığı değerlendirmede “İskenderun ilçemiz ile il merkezini ve Cilvegözü Sınır Kapısını bağlayan Belen geçidi yolu ilimiz için önemli bir konu. Burada trafik çok yoğun. Günlük olarak ortalama 40-50 bin aracın geçtiği hesaplanıyor. Projesi hazırlanmış bu otoyolun yapılmasında fayda var. En azından ilk etapta Belen geçişinin yapılması ile yol 7,5 km kısalacak ve 40-50 milyon liralık sadece yakıttan tasarruf sağlanmış olacak.

Diğer bir beklentimiz Arsuz-Samandağ ilçelerini sahilden birleştirecek olan yolun yapılması. Bir liman şehri olarak geçen yıl limanlarımızda 50 milyon ton yükleme- boşaltma işlemi yapıldı. Liman trafiği bakımından ülkemizde 4. sırada olan bir kent olmamıza rağmen bölgemizde gemi bakım ve onarımına yönelik herhangi bir tesis yok. Bu konuda İskenderun Deniz Ticaret Odası ile birlikte yaptığımız bir çalışma var. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ise yaptığı açıklamada, “Biz Ankara’da milletvekili arkadaşlarımız ile her zaman Hatay’ın 15 ilçesindeki ihtiyaçları ve beklentilerini masaya yatırıyoruz. Bu ziyaretimiz de istişare yapmak açısından verimli bir çalışma ziyareti olur inşallah. Şu an Hatay’da devam eden 11 tane projemiz var.

Bu projelerin yaklaşık maliyeti 1 milyar Türk lirası civarında ki Antakya-Yayladağı-Suriye hududu yolu 46 km’lik bir mesafe, bedeli yaklaşık 129 milyon Türk Lirası. İnşallah bu sene içerisinde tamamını bitirmiş olacağız.

Antakya-Reyhanlı ayrımı Altınözü yolu yine proje bedeli 36 milyon TL. Onun da sıcak asfalt yapılması çalışmaları devam ediyor, bu sene inşallah bitirmiş olacağız.

İslâhiye- Hassa-Kırıkhan yolu yine önemli bir yol, bölünmüş yol projemiz 59 milyonluk bir proje. Bunu da inşallah önümüzdeki yıl bitirmiş olacağız.

Antakya-Samandağ özellikle Samandağ gelişi dâhil, daha önceki gelişimizde de konuşulmuştu bu da 85 milyon proje bedelli bir işimiz. Bu yıl içerisinde tamamı bitecek asfalt haline getirmiş olacağız.

Topboğazı- Kırıkhan yolunun yine sıcak asfalt yapılması ile ilgili 32 milyon proje bedelli bir çalışma başlattık.

Antakya-Reyhanlı-Cilvegözü ayrımı yolu ve yine Kırıkhan-Reyhanlı- Cilvegözü sınırına kadar olan çalışmanın da sıcak asfalt haline getirilmesi ile ilgili süreç devam ediyor. 186 milyonluk bir proje. Önümüzdeki yıl inşallah onu da tamamlamış olacağız.

Yine Kırıkhan-Reyhanlı yolu 33 km bölünmüş yol. Bu da proje bedeli 65 milyon. Onu da inşallah önümüzdeki yıl bitirmiş olacağız.” Dedi.

Bakan Arslan, bu toprakların kolay bir şekilde bize vatan olarak bırakılmadığını ifade ederek, “Ecdad şehit olarak, şehit kanı ile sulayarak bıraktı” dedi. Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtına katılan Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusunda şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi. Bu toprakların bizlere vatan olarak bırakılmasının kolay olmadığını ifade eden Bakan Arslan, “Güvenlik kuvvetlerimiz, Mehmetçiğimiz, ister içeride ister dışarıda bataklıkları kurutmak adına istikbalimiz ve istiklalimiz için mücadele ederken gözünü kırpmadan şehit olmaya giderken bizlere düşen, onlara her türlü desteği vermektir. Ancak aynı zamanda bu ülkeyi imar etmek adına durmadan gece gündüz çalışmaktır. Arkadaşlar ile bu bilinçle hareket ediyoruz. Bu topraklar kolay bir şekilde bize vatan olarak bırakılmadı. Ecdadımız şehit olarak, şehit kanı ile sulayarak bıraktı. İnşallah bu vatanı sonsuza kadar yaşatmak adına biz yine şehit olmayı göze alacağız. Onların hepsine rahmet diliyoruz. Ailelerine, ülkemize, milletimize başsağlığı diliyoruz. Özgür Suriye Ordusunda da yine Mehmetçikle kol kola orada çarpışırken şehit olanlar var. Onlara da rahmet diliyoruz” dedi.

Bakan Arslan’ın valilik ziyaretine, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Sert, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Kenan Adiloğlu, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler ve İlçe Belediye Başkanları eşlik ettiler.

Valilik ziyaretinin ardından Reyhanlı İlçemize geçen Bakan Arslan, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler, İlçe Belediye Başkanları ve beraberindeki heyet, Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nu makamında ziyaret ettiler.

Bakan Arslan, Afrin bölgesinden PYD/PKK/YPG/KCK ve DEAŞ tarafından atılan roket ve füzeler nedeniyle sıkıntılar yaşayan, ancak teröre karşı dik duruşu ve misafirperverliğinden ödün vermeyen Reyhanlı ilçe halkına Kaymakamın şahsında teşekkür ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakan Arslan burada yaptığı açıklamada “Biz istiyoruz ki ülke bütünlüğü devam etsin, komşuda huzur olsun ki komşuda çıkan yangından kaynaklı bizim evimize de bahçemize de sirayet etmesin” diye konuştu. Teröristlerin dünyanın her yerinde masum insanları hedef aldığını kaydeden Arslan, Londra, Paris, Amerika, Almanya ve Danimarka örneklerini verdi. Dünya ülkelerinin de terör örgütlerinden medet ummaması gerektiğini aktaran Bakan Arslan, her ne kadar bazı ülkelerden çatlak sesler çıksa da Zeytin Dalı Harekatı’nın çok sayıda ülkenin nezdinde kabul gördüğünü ifade etti. Bakan Ahmet Arslan, terörle mücadelenin dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam edeceğinin altını çizerek “‘Yeter’in tek bir kriteri var o da huzursuzluğun ortadan kalkması. Komşumuzdaki masum insanların huzur bulacak şekilde kendi topraklarına kendi köylerine dönmesinden geçiyor. Suriye’deki karışıklıklar, Suriye halkının mağduriyetinden kaynaklı olarak en çok Hatay insanımız sıkıntı yaşıyor. Reyhanlı’nın nüfusu 90-100 bin ancak 1.5 katı Suriyeli ağırlıyor” ifadelerini kullandı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gelen herkese kapısının açık olduğunu bildiren Bakan Arslan, şöyle devam etti, “Biz istiyoruz ki komşularımız ülkemize keyiflerinden gezmeye gelsinler. Canlarını kurtarmak için gelen durumuna düşmesinler. Nitekim terör örgütlerinden yararlanarak oluşturulmak istenen durum oradaki insanları çok mağdur ettiği gibi Reyhanlı’mızı da ülkemizi de yoruyor. Ama bilinmeli ki Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nın sebebi komşumuzda herhangi bir karışıklık olmaması, o karışıklıktan kaynaklı insanımızın mağdur olmaması ve bize gelen misafirlerimizin huzurlu bir şekilde ülkelerine dönebilmesidir. Bunun önündeki engel de ne yazık ki terör örgütleri ve terör örgütlerini destekleyen dış güçler. O yüzden son bir terörist kalıncaya kadar dün olduğu gibi bugün de yarın da mücadelemizi göstereceğiz.” dedi.

Reyhanlı Ziyaretinin ardından Bakan Arslan ve beraberindekiler, Hatay Valiliği himayelerinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ottoman Otelde düzenlenen “Lojistik ve Ro-Ro Taşımacılığı” konulu toplantıya iştirak ettiler. Toplantının açılış konuşmasını yapan ve ilimiz genelinin ihtiyaç ve beklentileri konusunda bir sunum yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in ardından kürsüye gelen HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz kısa bir selamlama konuşması yaparak UKOME yönetiminin tekrar Valiliklere verilmesi talebini dile getirdi. Sonrasında mikrofona gelen Ro-Ro Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler ise Suriye’de yaşanan kaosun başladığı günden itibaren sektörün yaşadığı sorunları dile getirirken Devletimizin ve hükümetin verdiği destekler için teşekkür etti. Son olarak kürsüye gelen Bakan Arslan Hatay’ın beklentilerinin farkında olduklarını, İl Valisi ve bölge milletvekilleriyle sürekli irtibat halinde kalarak Bakanlığın alanına giren projelerin bir an önce hizmete alınması için gayret göstereceklerini ifade etti. “Bir kez daha Zeytin Dalı Harekatında şehit olan askerlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.” şeklinde sözlerini tamamladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.