Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 27 °C
Az Bulutlu

OKULLARIMIZ AÇILIYOR (İLKÖĞRETİM HAFTASI)

OKULLARIMIZ AÇILIYOR (İLKÖĞRETİM HAFTASI)

OKULLARIMIZ AÇILIYOR
(İLKÖĞRETİM HAFTASI)
27.09.2015
Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’un ilköğretim haftası dolayısıyla yayınladığı mesaj
Okullar hayata hazırlanış değil, hayatın ta kendisidir.
Türkiye Cumhuriyetinin temel kültürüdür. Öğrencilerimizin sevinçle, coşkuyla, hasretle beklediği okul arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle buluştuğu, okulların açıldığı ilk hafta okullarımızda ilköğretim haftası olarak kutlanmaktadır. Okullarımızda ilköğretim haftası nedeniyle törenler düzenlenip çeşitli etkinlikler yapılır.
Okuma yazma bilmenin toplumda birey olarak söz sahibi ve bilgili olabilmek için, okuma yazma bilmenin ve okumanın önemi vurgulanır. Eğitim ve öğretimin temeli ilköğretimde atılır. Kendimize ailemize, çevremize Ulusumuza insanlığa yararlı olmak, okuma-yazma öğrenmekle başlar. İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar. Bu nedenle ilköğretim geleceğin temelidir. Okullar hayata hazırlanış değil, hayatın ta kendisidir.
Bir millet ancak eğitimle kalkınır. Öğrenmeye önce aileden sonra ilköğretim ile başlarız. Bir ülkenin eğitimcileri, aydınları ne kadar çok olursa o ülke o kadar çok kalkınır, dünyada söz sahibi olur.
İlköğretim davası, insan olma ulus olma davasıdır.
Okul sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz aynı zamanda toplumların yapılarını, insan ilişkilerini nasıl alacağını bireysel ve toplumsal sorumluluklarını neler olacağının hizmet ettiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır, davranış haline gelmesini sağlar.
Türk Milli eğitimi temel kanunu Türk Milletinin Milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini yaşayan koruyan, geliştiren bireyler olarak yetiştirilmesi hususunu önemle vurgulayarak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesillerin dengeli sağlıklı gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip iyi insan, iyi vatandaş, huzur ve barış içinde hoşgörü ve adalet anlayışı ile bir arada yaşama kültürünü destekleyici ortamda yetiştirme görevini amaçlamaktadır.
Yeni bilgiler, yeni dostluklar, güzel günler, aydınlık fikirlere kavuşmanız dileğimle, bütün öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin ilköğretim haftasını kutluyorum.

Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

DSC_0447

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.