Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 30 °C
Açık

BAŞKAN YAVUZ “MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN”

BAŞKAN YAVUZ “MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN”

BAŞKAN YAVUZ “MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN”
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, Miraç Gecesi ile ilgili kutlama mesajı yayınladı. Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;
“Feyiz ve bereketin coştuğu gecelerimizden birisi de Miraç gecesidir. Miraç bir yükseliştir. Miraç, bütün sufi duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye eriştirir. Miraç Kandili İslam Dininde kutsal sayılan gecelerden bir olup, Recep ayının 27. Gecesi Miraç gecesidir. Bu yıl 3 Mayıs Salı akşamını 4 Mayıs Çarşambaya bağlayan gece Miraç kandilini ibadetle idrak edeceğiz.
Miraç Peygamber Efendimize İhsan olunan en büyük mucizedir. Bu mucize hakkında Kuran-ı Kerimde mealen şöyle buyurmaktadır. Noksan sıfatlardan münezzeh olan kudret sahibi yaratıcıdır ki; Kulunu bu gece Mescid-i Haram’dan çevresinin mübarek kıldığımız Mescid-i Aksaya yürüttü. Ta ki ona ayetlerimizden bir kısmını gösterelim. Şüphe yok ki ancak o ezeli yaratıcıdır, her şeyi işiten gören o. ( İsra süresi ayet 1 )
Peygamber Efendimiz, Cebrail’in ( a.s ) ‘ getirdiği Burak denilen son derece parlak ve şimşek gibi süratli hareket eden bir binek vasıtasıyla Mescid-i Aksaya kadar yolculuk etti. Orada Hz.Musa. Hz.İsa. İbrahim ve gelmiş geçmiş bütün Peygamberlerin, bütün evliyaların ruhaniyetini toplamış halde buldu. Peygamberimiz hepsine imam olarak iki rekat Namaz kıldırdı. Miracın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya kadar olan bu safhasına inanmak Ayette sabit olduğu için farzdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v ) yedi kat semayı aşıp ALLAH’ın dilediği yere kadar ulaşarak, huzuru ilahi de cemali ilahiyi müşahede etti. (gördü) Cenab-ı Hak ile Akılların kavramaktan aciz olduğu bir keyfiyetle konuştu ve ilahi tecellilere ve iltifatlara mazhar oldu. Bu gece Müslümanlara 5 vakit namaz farz olundu.
Mübarek gün ve geceler yoğun sıkıntılardan kurtulmak, kulluğumuza ve hizmetlerimizi gözden geçirmek, nefis muhasebesi yapmak, Şükür ve sabrımızı arttırmak gayesiyle manevi enerji depolamak kendimizi yenilemek içindir. Kandiller huzurdur, berekettir, sevgidir, saygıdır, mutluluktur, kucaklama ve ALLAH’ a yakınlaşmadır.
Miraç’a yönelerek gönüller arasındaki irtibatı engelleyen olumsuzlukları ortadan kaldıralım. Birlik ve dirliğimizi bozmaya çalışan hainlere ALLAH fırsat vermesin. Vatanımızın, Milletimizin birlik ve bütünlüğü için ülkemizin batısından doğusuna memleketimizin en ücra köşesinde görevlerini ifa ederken, hainlerin yaptığı kalleş saldırılar sonucu şehitlik mertebesine ulaşan bütün mehmetçiklerimizin, polislerimizin ve vatandaşlarımızın bu mübarek gecede yapacağımız dualarla ruhları şad olsun.
Miraç Gecesinin, bütün Müslümanlara af, marifet ve ilahi Rahmette kavuşa bilmenin bir vesilesi olması dileğiyle tüm İslam aleminin Miraç kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı ALLAH’ tan Niyaz ederim” dedi.

2-DSC_6846

Kırıkhan Belediyesi

Sitemizde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz..

Cumhuriyet Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No:2 Kırıkhan-HATAY
Santral No: 0326-344 14 22|Faks No: 0326 344 10 06