Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 33 °C
Açık

MİRAÇ GECEMİZ

MİRAÇ  GECEMİZ

14.05.2015

Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ’ un Miraç gecesi ile ilgili mesajı.

15 Mayıs Cuma gecesi Miraç gecesi Feyiz ve bereketin coştuğu gecelerimizden biride Miraç gecesidir. Miraç bir yükseliştir bütün sufi duygulardan beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa en yüce mertebeye eriştirir . Tüm Müslümanlar olarak Miraç gecemizi ibadetle geçirelim.

Miraç Peygamber Efendimize İhsan olunan en büyük mucizedir . bu mucize hakkında Kur’anı Kerimde mealen şöyle buyurmaktadır . ; Noksan sıfatlardan münezzeh olan kudret sahibi yaratıcıdır ki Kulunu bu gece Mescid-i Haram’dan çevresinin mübarek kıldığımız Mescid-i Aksaya yürüttü . Ta ki ona ayetlerimizden bir kısmını gösterelim .Şüphe yokki ancak o ezeli yaratıcıdır her şeyi işiten gören o. ( isra süresi ayet 1 )

Peygamber Efendimiz, Cebrail ( a.s ) ‘ nin getirdiği Burak denilen son derece parlak ve şimşek gibi süratli hareket eden bir binek vasıtasıyla Mescid-i Aksaya kadar yolculuk etti. Orada Hz.Musa. Hz.İsa. İbrahim ve gelmiş geçmiş bütün Peygamberlerin .bütün evliyaların ruhaniyetini toplamış halde buldu.Peyganberimiz hepsine imam olarak iki rekat .namaz kıldırdı .Miracın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya kadar olan bu safhasına inanmak ayetel sabit olduğu için farzdır.Sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v ) yedi kat semayı aşıp ALLAH ın dilediği yere kadar vararak huzuru ilahi de cemali ilahiyi müşahade ( gördü ) etti . Cenab-ı Hak ile Akılların kavramaktan aciz olduğu bir keyfiyetle konuştu ve ilahi tecellilere ve iltifatlara mazhar oldu .

Mübarek gün ve geceler yoğun sıkıntılardan kurtulmak kulluğumuza ve hizmetlerimizi gözden geçirmek nefs muhasebesi yapmak . Şükür ve sabrımızı arttırmak gayesiyle manevi enerji depolamak kendimizi yenilemek içindir bu duygu ve düşünceleri hayata geçirmek için Miraç bir büyük gündür değerlendirelim . Gönüller arasındaki irtibatı engelleyen olumsuzluları ortadan kaldıralım.

Miraç bütün Müslümanlara af mağrifet ve ilahi Rahmette kavuşa bilmenin bir vesilesi olması dileğimle tüm mümin Müslümanların Miraç kandilini tebrik eder hayırlara vesile olmasını Cenab-ı ALLAH’ tan Niyaz ederim.

Ayhan YAVUZ

Kırıkhan Belediye Başkanı

mirac_kandiliniz_mubarek_olsun_h5721

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.