Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 32 °C
Açık

KÜTÜPHANELER HAFTASININ 52.YILINI KUTLUYORUZ

KÜTÜPHANELER HAFTASININ 52.YILINI KUTLUYORUZ

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 52.Kütüphaneler Haftası dolayısıyla halkımıza kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;
” Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar, tarihler ve uygarlıklar boyunca doğru sözler ve örnek yaşantılarla doludur. Geçmişten günümüze birçok ülke tarihlerinden ders alarak hareket etmişler ve hedeflerine başarılı adımlar atmışlardır. Milletleri ilerleten ve yükselten bu zengin kitaplıklardır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplarımız, Kütüphanelerimiz vasıtasıyla korunur ve tüm insanlığın hizmetine sunulur.
Ülkemizde, Halkımızda okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini arttırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlayarak, halkımızı kütüphanelere gitmeye teşvik etmek amacıyla 1964 yılından itibaren Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta, Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır.
Kitap okumak insan hayatını her yönüyle zenginleştirir, olayları sayısız pencereler ve farklı bakış açılarıyla görmemizi sağlar, kişinin gelişmesini ve kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar, bilgi ve beceri dağarcığının zenginleşmesine yardımcı olur. İnsanların yaşam kalitesini yükseltip, cehaletten kurtulmasını sağlayarak her yönüyle güçlü bir kişilik kazandırır.

Tarihte bir çok medeniyet kitaplara önem vermiş ve kütüphaneler kurarak, insanlığa ışık tutacak kitapların yok olmasının önüne geçmiştir. Bu bağlamda Dünyanın ilk kütüphanesi İzmir ‘in Selçuklu ilçesinde Efes Antik kentinde ortaya çıkmıştır. Türklerin ilk kütüphanesi Selçuklu Veziri Nizamül Mülk tarafından Nişabur da kurulan Nizamiye Medresesindeki kütüphanedir. Fatih Sultan Mehmet ise medreselerde kitaplıklar kurdurarak ilime ışık tutmuştur.

1882 tarihinde kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi ise ilk kütüphanedir. Cumhuriyet dönemimizde 1948 yılında ilk olarak Ankara da Milli Kütüphane kurulmuştur. Dünyanın en büyük kütüphanesi ise Paris teki Bibliyotek Nasyona kütüphanesidir.

Günümüz uygarlığı; Radyo, Televizyon, Bilgisayar, Telefon, İnternet gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarıyla gelişmiş olsa da bunların hiç birisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphanelere olan ilginin azalmaması hatta daha da artması bunun bir kanıtıdır.

Belirli bir düzene göre sınıflandırılmış süreli yayın (Dergi, Gazete), grafik, görsel ve işitsel belgelerin bir alanda bulunduğu yapı olan kütüphane, toplumumuzun ortak zenginlik kaynağıdır ve herkes özgürce faydalanmaktadır.

Kütüphaneler haftasının 52.yılında, 28 Mart 2016 tarihinde “Kütüphanelerin Uluslararası Küresel anlayışın geliştirilmesine katkılarının” işlendiği ana tema altında kutlanacak olan kütüphaneler haftasında, kütüphane çalışanlarına en içten duygularımla sağlıklı, mutluluk dolu yıllar diler, öğrencilerimize, gençlerimize ve halkımıza daha çok kitap okutma sevdasında başarılar dilerim.

DSC_7722-720x560

DSC_7762-720x560

kutuphaneler_haftasi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.