Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 27 °C
Parçalı Bulutlu

BAŞKAN YAVUZ’UN OSMANLI HAFTASI MÜNASEBETİYLE YAZILI MESAJI

BAŞKAN YAVUZ’UN OSMANLI HAFTASI MÜNASEBETİYLE YAZILI MESAJI

BAŞKAN YAVUZ’UN OSMANLI HAFTASI MÜNASEBETİYLE YAZILI MESAJI

26.01.2017

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, “Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunun 718.yılı dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.
Başkan Yavuz yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“Yüce Osmanlı Devleti 1299-1922 yılları arasında 623 yıl varlığını sürdürmüş ve Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresini gerçekleştirmeye çalışmış bir Türk İslam Devletidir. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika ’ya kadar topraklarını genişletmiştir. Yaklaşık 25 milyon km2 toprağa 623 yıl boyunca sahip olan Osmanlı Devleti, Askeri, Siyasi ve İktisadi gücünün yanı sıra sosyal hayatta da dünyaya örnek medeniyet sunmuştur.
Osmanlı Devleti, Oğuzların Kayı boyundan gelen Osman Gazi tarafından 1299 yılında Bilecik ilinin Söğüt kasabasında kuruldu. Bir beylikten devlet ve imparatorluk kuran Osmanlılar; Kuruluş, Yükseliş, Duraklama, Gerileme ve Çöküş dönemlerini 623 yıl içinde tarih sahnesinde yaşayarak isimlerini, medeniyetlerini Dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır. Günümüzde dünyanın gelişmiş büyük ülkeleri halen Osmanlı medeniyetinin sırlarını aramaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu padişahları Osmanlı hanedanından 36 padişah olup 1299-1922 yılına kadar 623 yıl hüküm sürmüştür. Osmanlı Devleti, Türk Örf ve Adetlerini ve İslam Kültürünün yükümlülüklerini doğrudan alan; Din, Dil, Irk ayrımı yapmadan birçok devleti ve milleti hâkimiyeti altında tutmayı başarmıştır.
Osmanlı İmparatorluğu 3 kıtada hüküm sürmüş, dünya siyasetini belirlemiştir. Devletin resmi dili Türkçedir. Din olarak İslamiyet olmakla birlikte semavi dinlerden Musevilik ve Hıristiyanlık da hoş görü ortamı yaratılarak yaşanmıştır.
Osmanlı İmparatorluğu adalet düzeni üstünlüğü ve insanlık prensibini her alanda uygulayıp, tarihteki örnek medeniyetlerden birisini kurarak yaşamış, Cihan padişahları, devlet adamları yetiştirmiş ve Cihan hâkimiyeti mefkûresini gerçekleştirmeye çalışmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlının Küllerinden doğmuş olup yapı olarak Osmanlının devamıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuranlar Osmanlının torunlarıdır. Her yıl 27 Ocakla başlayan Hafta Osmanlı Haftası olup, bu hafta içerisinde ecdadımızın tarihine, eserlerine ve medeniyetine sahip çıkma, Osmanlıyı anlama ve bilgilenme haftasıdır.
Bundan 718 yıl öncesi Söğütten dünyaya dalga dalga büyüyerek yayılan Osmanlının hoş görüsü ve adaleti, Anadolu’da barış, balkanlarda huzur, orta doğuda istikrarın hakim olduğu Osmanlı imparatorluğu yönetiminin insanlığa saygı ve sevgiyle harmanladığı bir huzur ve kardeşlik dönemi yaşatmıştır. Osmanlı Devletinin Beylikten İmparatorluğa uzanan ihtişamlı yolunun başlangıcı olan 27 Ocak 1299 un 718. Yıl dönümünü en içten duygularla kutluyorum.
Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

metal-kaliteli-osmanli-armasi

dsc_4983

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.