Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 32 °C
Açık

BAŞKAN YAVUZ “KÜTÜPHANELER HAFTASININ 54.YILINI KUTLUYORUZ”

BAŞKAN YAVUZ “KÜTÜPHANELER HAFTASININ 54.YILINI KUTLUYORUZ”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 54.Kütüphaneler Haftası dolayısıyla halkımıza yazılı bir mesaj yayınladı.
“Kütüphaneler, toplumun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir. Kitaplar Sessiz öğretmenler, Kütüphaneler ise kültür evleridir.” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;
”Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. Kitaplar, tarihler ve uygarlıklar boyunca doğru sözler ve örnek yaşantılarla doludur.
Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda bir milletin hafızasını oluşturan kütüphaneler, geçmişi geleceğe taşıyan en önemli yapılardır. Bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlü oldukları bilinmektedir. Dünyanın en iyi kütüphaneleri gelişmiş ülkelerde olması tesadüf değildir.
Geçmişten günümüze birçok ülke tarihlerinden ders alarak hareket etmişler ve hedeflerine başarılı adımlar atmışlardır. Milletleri ilerleten ve yükselten bu zengin kitaplıklardır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplarımız, Kütüphanelerimiz vasıtasıyla korunur ve tüm insanlığın hizmetine sunulur.
Kitap, eğitimin, bilimin, sanatın kısacası insanlığın temelini oluşturur. Bu nedenle kitapsız bir dünya asla düşünülemez. İnsanlık için bu kadar değer arz eden kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin ve tüm insanların hizmetine yine buradan sunulur böylece çok geniş kitlelere hitap eder.
Ülkemizde, Halkımızda okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini arttırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlayarak, halkımızı kütüphanelere gitmeye teşvik etmek amacıyla 1964 yılından itibaren Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta, Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır.
Kitaplar Sessiz Öğretmenlerdir. Kütüphaneler ise kültür evleridir ve oradaki tarihin büyük bir kısmı internette bile yoktur. Kitap okumak insan hayatını her yönüyle zenginleştirir, olayları sayısız pencereler ve farklı bakış açılarıyla görmemizi sağlar, kişinin gelişmesini ve kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar, bilgi ve beceri dağarcığının zenginleşmesine yardımcı olur. İnsanların yaşam kalitesini yükseltip, cehaletten kurtulmasını sağlayarak her yönüyle güçlü bir kişilik kazandırır.
Tarihte birçok medeniyet kitaplara önem vermiş ve kütüphaneler kurarak, insanlığa ışık tutacak kitapların yok olmasının önüne geçmiştir. Bu bağlamda Dünyanın ilk kütüphanesi İzmir ‘in Selçuklu ilçesinde Efes Antik kentinde ortaya çıkmıştır. Türklerin ilk kütüphanesi Selçuklu Veziri Nizamül Mülk tarafından Nişabur da kurulan Nizamiye Medresesindeki kütüphanedir. Fatih Sultan Mehmet ise medreselerde kitaplıklar kurdurarak ilime ışık tutmuştur.
1882 tarihinde kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesi ise ilk kütüphanedir. Cumhuriyet dönemimizde 1948 yılında ilk olarak Ankara da Milli Kütüphane kurulmuştur. Dünyanın en büyük kütüphanesi ise Paris teki Bibliyotek Nasyona kütüphanesidir.
Günümüz uygarlığı; Radyo, Televizyon, Bilgisayar, Telefon, İnternet gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarıyla gelişmiş olsa da bunların hiç birisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphanelere olan ilginin azalmaması hatta daha da artması bunun bir kanıtıdır.
Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi kitle iletişim araçlarında oldukça gelişim kayıt edilmiştir. Fakat bu araçlar ne kadar gelişse de kitaplar kadar etkili olamazlar.
Belirli bir düzene göre sınıflandırılmış süreli yayın (Dergi, Gazete), grafik, görsel ve işitsel belgelerin bir alanda bulunduğu yapı olan kütüphane, toplumumuzun ortak zenginlik kaynağıdır ve herkes özgürce faydalanmaktadır.
Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yetişmesine ve şuurlu birey oluşumuna olan katkılarıyla halk kütüphaneleri önemli sorumluluklar taşımaktadır. Geleceğimizin aydınlık yarınları olan çocuklarımıza en güzel tutkunun okuma alışkanlığı, en iyi dostun, arkadaşın ve yardımcının da kitaplar olduğunu benimsetelim.
Bu duygu ve düşüncelerle, 26 Mart – 1 Nisan 2018 tarihleri arasında “yeni nesil çocuklar, yeni nesil kütüphaneler” ana teması altında kutlanacak olan ve “Kütüphanelerin Uluslararası Küresel anlayışın geliştirilmesine katkılarının” işlendiği ana teması altında kutlanacak olan Kütüphaneler haftasının 54.yılı kutlu olsun.
Bu anlamlı günde toplumumuzda kitap okuma alışkanlığının gelişmesine vesile olmasını temennisiyle Kütüphane çalışanlarına en içten duygularımla sağlıklı, mutluluk dolu yıllar diler, öğrencilerimize, gençlerimize ve halkımıza daha çok kitap okutma sevdasında başarılar dilerim.”
Ayhan YAVUZ
KIRIKHAN BELEDİYE BAŞKANI

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.