Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 28 °C
Hafif Yağmurlu

BAŞKAN YAVUZ “KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDET, İNSANLIK SUÇUDUR”

BAŞKAN YAVUZ “KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDET, İNSANLIK SUÇUDUR”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.
“Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana zalime karşı çıkacağız” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;
“Kadınlar sadece çocuk doğurmaz, toplumu doğururlar daha iyi bir gelecek için anneleri çocuklarına sahip çıkması gerekir. Çünkü her kadın ya da erkek bir başka kadının sorumluluğu altındadır. Her anne bir mekteptir. Kadınlarını ezen topluluklar sağlıklı ve mutlu bir gelecekten söz edemez. Kadınlar sadece çocuk doğurmaz toplumu doğururlar. Ezilmiş kadınlar, nasıl şahsiyetli nesiller yetiştire bilirler.
Kadına yönelik şiddet her toplumda ve dönemde var olmuştur. Bu bir insanlık suçudur. Kadına yönelik şiddete her zaman hayır diyelim. Çünkü kadına yönelik şiddet insanlık suçudur ve kadına yönelik şiddet aile hayatını da olumsuz olarak etkilemektedir.
Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi ve bu konuya dikkat çekilmesi amacıyla Uluslararası kuruluşlar 25 Kasım tarihini “Kadına yönelik şiddete karşı Uluslararası mücadele ve dayanışma günü olarak ilan etmişlerdir. Kadına yönelik şiddet, bütün dünyada en yaygın insanlık hakkı ihlalleri arasındadır ve Kadına karşı uygulanan şiddetin temelinde farklı sebepler vardır. Uyuşturucu ya da alkol tüketimi, kıskançlık, ruhsal, travmalar, aldatma, yoksulluk, şiddet, psikolojik faktörler ile dış çevre arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak kadınlar şiddete maruz kalabilmektedir.
Kadına Şiddetin kaynağında toplumun her yanında izlerini görebileceğimiz bilinçsiz erkek egemenliği görülmektedir. Erkeklerin egemenliklerini tehdit altında görmeleri ya da egemenliklerini güçlendirmek istemeleri, kadına karşı şiddet davranışına yol açmaktadır.
Kadına yönelik uygulanan Şiddet; Günlük yaşamımızda psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, sözel şiddet, fiziksel şiddet, aile içi şiddet şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kadına yönelik şiddetin yaşanması sonucu fiziksel yaralanmaların yanında korku, yetersizlik duygusu özgüven eksikliği, travmalar ile Psikolojik davranış bozuklukları oluşmaktadır.
Ulusların, uygarlık düzeyinin öğrenilmesi için toplumdaki kadının durumuna bakılması gerekir. Kadınlar bir toplumun en temel yapı taşları arasında olduğundan, o toplumda kadına ne şekilde davranıldığını, kadının sahip olduğu haklar, kadına verilen değer, kadının şiddete maruz kalması durumunda şiddeti uygulayana verilecek yaptırımlar ve kadının nasıl korunduğu, o toplumun gelişmişlik seviyesinin çözümünde büyük önem arz etmektedir.
Birleşmiş Milletler Kurumu kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi amacıyla Devletlerin politik, sosyal, ekonomik ve kültürel sahalar başta olmak üzere bütün alanlarda kadınla erkeklerle, insan hakları ve temel özgürlüklerinde eşit olarak yararlanmalarında ve bu hakların, garanti etmelerini, ilaveten kadınların tam gelişmesini ve ilerlemesini sağlamak için sözleşmesinde bütün uygun önlemleri almaları gerektiğini hükme bağlamıştır.
Hz. Muhammed (s.a.v), İnsanlık âleminin olmazsa olmazı konumunda olan kadına gereken değeri ve önemi vermiş, kadını Onurlu bir kul, Salih bir insan, kendisi ile cennetin kazanıldığı bir Anne, güven ve huzura verildiği bir Eş, adalet ile davranılması gereken bir Evlat olarak görmüştür.
Bu anlamlı gün vesilesi ile “Cennet anaların ayağı altındadır” hadisindeki nezaket ve sevgi timsalinin Kadınlara karşı her zaman uygulanması temennisiyle “Kadına şiddet, kadınların kaderi olmasın diyor” tüm kadınlarımıza sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”
Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı


Kırıkhan Belediyesi

Sitemizde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz..

Cumhuriyet Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No:2 Kırıkhan-HATAY
Santral No: 0326-344 14 22|Faks No: 0326 344 10 06