Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35 °C
Parçalı Bulutlu

BAŞKAN YAVUZ; “İNSANLIK; HAK VE ADALETİ HER ŞEYDEN ÜSTÜN TUTAR”

BAŞKAN YAVUZ; “İNSANLIK; HAK VE ADALETİ HER ŞEYDEN ÜSTÜN TUTAR”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ‘’10 – 17 Aralık İnsan Hakları günü ve Demokrasi Haftası‘’ dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

“Devletimiz ve hükumetimiz, İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürmektedir.” Diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

Birleşmiş Milletler tarafından 10 Aralık 1948’de kabul edilen insan hakları evrensel bildirgesi ile her yıl 10 Aralık tarihi “Dünya İnsan Hakları Günü”, 10 Aralık’ta başlayan hafta ise “İnsan Hakları Haftası” olarak kutlanmaktadır.

İnsan Hakları Bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. En büyük sevgi insanlık sevgisidir. İnsanlık; Hak ve adaleti her şeyden üstün tutar. İnsan onurunu koruyan ve en temel değer olarak kabul eden ülkemiz, insan hakları alanında atılan adımları her daim daha ileri götürmek yönünde çalışmalarını sürdürmektedir. 

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen bildiri ile insanların daha bağımsız yaşamaları için 10 maddelik 6 temel insan hakları sözleşmesi hazırlamıştır.

– Medeni ve siyasi haklar uluslararası sözleşmesi.

– Ekonomik, sosyal ve kültürel haklar uluslararası sözleşmesi.

– İşkenceye karşı sözleşme.

– Irk ayrımcılığının önlenmesi sözleşmesi.

– Kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesine yönelik uluslararası sözleşme.

– Çocuk hakları uluslararası sözleşmesi.

İnsan haklarını, insanların kendisi değil eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan yasalar korumaktadır.

Tüm kurum ve kuruluşlarımız, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi, hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi, İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup, hayata geçirilmesi temennisiyle “10 Aralık Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi haftasının 73. Yıl dönümünde ” tüm insanlığa huzur, sevgi, saygı ve barış içinde bir yaşam getirmesini dilerim.” Dedi.