Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 33 °C
Hafif Yağmurlu

AFRİN OPERASYONUNUN GİZLİ KAHRAMANLARINDAN KIRIKHAN BELEDİYESİ

AFRİN OPERASYONUNUN GİZLİ KAHRAMANLARINDAN KIRIKHAN BELEDİYESİ

19 Ocak’ta başlayan Afrin Operasyonuna Hatay İlçe Belediyeleriyle birlikte en büyük katkı Kırıkhan Belediyesinden geldi.
Afrin Operasyonun 28 gününü geride bırakırken Operasyonun görünmeyen gizli kahramanları da askerlerimize ve zırhlı birliklerimize sınır boyunca büyük katkı sağlamaya devam ediyorlar.
Mehmetçiklerimiz 19 Ocaktan bugüne kadar terör örgütü üyelerine sınır boyunu dar ederken, göğüs göğüse çarpışırken arka planda vatandaşlarımızın ve ilçe belediyelerimizin tıpkı Çanakkale savaşında, Kurtuluş savaşında cepheye silah taşıyan nine hatunlar, şerife bacıların bitmediğini desteklercesine vatan savunmasına destek olmak amacıyla ilçe Belediyelerinin de arka planda yaptığı hizmetler Türkiye’mizin geleceğinin güven altında olduğunu apaçık ortaya koyuyor.
19 Ocak itibarıyla Afrin operasyonuna Hatay’daki tüm ilçe Belediyelerinin ve tüm Türkiye’nin desteğinin yanı sıra özellikle Kırıkhan Belediyesince; hafriyat kamyonları, Greyderler, eskavatör (Paletli kepçe), Csb (Lastikli kepçe) gibi birçok iş makinası ve bunların yanında korkusuz, yürekleri vatana hizmet aşkıyla çarpan personelleri ilçede yapmakta oldukları hizmetleri geri plana atarak sınır bölgesinde 12 saat boyunca çalışıp 4-5 saat dinlenerek Türk Ordusunun ilerlemesi ve sınırlarımızın terör yuvalarından temizlenmesi amacıyla büyük bir özveriyle gayret gösteriyorlar.
Özellikle Suriye’ye sınır ilçelerimizden birisi olan Kırıkhan Belediyesi, operasyonun ilk gününden itibaren hem sınır karakollarımıza hem de sınırdan Suriye’nin yaklaşık 20 km içerisine kadar engebeli arazi ve kış aylarının beraberinde getirdiği olumsuz hava koşullarını bertaraf ederek hem Tank ve Topçu birliklerinin hem de zırhlı ve askeri birliklerimizin sınır bölgesindeki arazinin yapısından kaynaklanan çamurlu yollarda ilerlemesini kolaylaştırmak amacıyla belediyeye ait kepçe ve dozerlerin açtığı çamurlu yollara hafriyat kamyonlarıyla dolgu malzemesi ve taş kırığı taşıyarak adeta askerlerimizin önlerindeki zorlu engelleri bir bir aşmasını sağlıyorlar.
Afrin Zeytin Dalı harekatının başlamasından bugüne kadar Sınır hattından Suriye topraklarının 20 km içerisine kadar Kırıkhan Belediyesine ait grayder ve dozerler aracılığıyla 20 km.yol açımı yapılıp düzenlenirken bu yollara yaklaşık 501 bin ton taş kırığı serimi yapılarak, Sınır karakollarının ihtiyaçları dâhilinde asfalt serimi ve parke taşı döşeme çalışması gerçekleştirildi.
Ayrıca; Sınırda harekatın gidişatını kolaylaştırmak, çamuru önleyip, zırhlı araçların geçişini sağlamak amacıyla bypas malzemesi olarak kamyonlarca dolgu malzemesi taşınıp çamurlu yollarda kullanıldı. Afad ekiplerininin çalışmalarına yardımcı olmak maksadıyla da yaklaşık 20 dönümlük bir kamp alanı hazırlanarak çadırlar kurulup, mıcır ve taş kırığı serimi yapıldı.
Kırıkhan belediyesi sadece bu yaptığı hizmetler le de kalmadı; Terör örgütünce Suriye tarafında Kazılan mevzilerin kapatılması için belediyeye ait dozer ve kepçeler yine bu harekatta görev aldılar. İlçe merkezinde yaralıların pilot Hastane olarak seçilen Kırıkhan Devlet Hastanesinde anında müdahale edilebilmesi için Helikopter Pisti açılarak asfaltlanması yapıldı. İlçe merkezinde trafik sıkışıklığı sebebiyle yaralıları taşıyan ambulansların hastaları daha hızlı bir şekilde hastaneye taşıyabilmesi amacıyla 2 ana cadde üzerinde dikey park sistemi değiştirilerek, tek araçlık park sistemi devreye sokuldu. Ayrıca, Kırıkhan Çevre yolu üzerinden acil Ambulans Yolu açılması için Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ve Belediye Başkanı Ayhan Yavuz tarafından Fizibilite çalışmaları yapıldı. Prosüdürlerin tamamlanmasının ardından hızlı bir şekilde bu yolun yapılması çalışmalarına başlanıyor.
KIRIKHAN BELEDİYE BAŞKANI AYHAN YAVUZ “ BAŞKOMUTANIMIZ YETER Kİ EMRETSİN ORDUMUZUN GERİSİNDE DEĞİL ÖNÜNDE DE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz konuya ilişkin yaptığı açıklamada;
“Operasyon boyunca özellikle hiçbir sivile zarar gelmemesi için gayret gösterdi askerlerimiz. Hiçbir ananın çocuğu için, eşi için ağlamamasına özen gösterdi askerlerimiz. Ama maalesef ki sivillerin arasına girerek, o masum sivilleri kendilerine kalkan olarak kullanan alçak bir zihniyet var karşımızda. Bizlerde Kırıkhan olarak, Belediye olarak bu zihniyet bertaraf ederek sınır güvenliğimizi sağlamanın gayretiyle Mehmetçiklerimize tüm desteğimizi veriyoruz.
Her zaman olduğu gibi bu gün de Milletimiz tek yumruk. Neyi var neyi yok canı da dahil olmak üzere hiçbir şeyini esirgemeden bu kutsal davanın, Zeytin Dalı harekatının hem öncüsü hem de geriden gelen lojistik destekçisidir Türk Milleti. Kırıkhan Belediyemizde bunlardan bir tanesidir. Kırıkhan Belediyesi olarak operasyon başlamadan önce üzerimize düşen görevi Yol yapımı, arazilerin düzenlenmesi, askerlerimize sağlanacak lojistik destek gibi tüm çalışmaları gecemizi gündüzümüze katarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte gerek sınır hattımızda gerekse Suriye’nin iç bölgelerindeki dağlık, engebeli arazide canla başla çalışarak yerine getirmeye çalıştık. Ben şunu özellikle belirtmek istiyorum. Gün bugündür, bugün yapılmayan, bugün çalışılmayan, bu gün var olup ta verilmeyenin yarın hiçbir anlamı olmayacaktır. Her şey bugün içindir. Varımızda devletimiz ve milletimiz içindir yoğumuzda.. Bugün yardım etmeyeceksek daha ne zaman yardım edeceğiz. Bu operasyon kapsamında sınır hattımızın güvenliği ve vatanımızın müdafaası aşamasında Belediyemizin tüm imkânlarını seferber ettik. Helali hoş olsun. Dün yaptık, bugün de yaptık, yarın da yapmaya devam edeceğiz. Tüm personellerimizle birlikte günü geldi Afrin içerisinde yol yapımına destek verdiler, günü geldi tanklarımıza, obüslerimize zemin hazırlamak için, askerlerimizin, silah ve teçhizatlarımızın daha rahatça hareket edebilmesi için yapılması gereken ne varsa gece gündüz demeden tüm zorlu şartlara rağmen yapmaya çalıştılar ve yapmaya da devam ediyorlar.
Belediyemize ait taşocağımızda, kilit taşı ve asfalt şantiyemizde Hassa, Kırıkhan ve Reyhanlı sınır boyunca askeri karakollarımızdan ve harekatın devam ettiği yerlerde ihtiyaç ve gelen talepler doğrultusunda gece saat mefhumu olmaksızın anında, aksatmadan isteklere cevap vermekteyiz. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Biz Kırıkhan Belediyesi olarak şu kadar malzeme gönderdik, şunu yaptık bunu yaptık demek istemiyoruz. Bizim askerlerimizin verdiği mücadelenin yanında bizim yaptıklarımızın lafı bile edilemez. Bunu söylemek doğru da değil ama şunu söylemek istiyorum. Nerde, ne zaman, neye ihtiyaç olursa, hem malzeme anlamında hem de lojistik destek anlamında 24 saat zaman mefhumu olmaksızın gücümüzün yettiğince talep edilen her noktada Türk ordusunun, Türk Milletinin ve Vatanımızın hizmetinde olmanın gayreti içerisindeyiz.
Kırıkhan Belediyesi olarak Afrin operasyonu kapsamında acil bir durumda anında isteklere cevap vermek açısından Taşocağımızda hazırda 100 bin ton yol yapımında ve zemini sertleştirmede kullanmak üzere taş kırığı stoğumuz bulunmakta ve sürekli de makinalarımız personellerimiz çalışmaktadır. Afrin Operasyonu kapsamında Belediyemizin şehir içindeki yapacağı yol hizmetlerini operasyon boyunca durdurduk. Elimizdeki tüm imkanları Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin bölgesinde kullanmak üzere stoklarımızda hazır olarak bekletiyoruz. Bir yandan da üretimlerimize devam ediyoruz.
Bu çalışmalara sadece Kırıkhan Belediyesi değil aynı zamanda Hatay’daki tüm ilçe belediyelerimiz ve Türkiye’nin dört bir yanından Karayollarında, DSİ den tüm ekiplerimiz harıl harıl ekipmanlarıyla birlikte askerlerimizin, tanlarımızın, obüslerimizin rahatça harekât edebilmesi için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Operasyon sonrası Afrin’in yeniden günlük hayata dönmesi ve kalkınmasının sağlanması, burada yaşayan insanların rahat edebilmesi için de çalışmalar yapmaya ve destek vermeye de hazırız. Kırıkhan ilçemizdeki herhangi bir mahallemizde altyapı olarak ne yapıyorsak Afrin’deki mahallelerde de ekibimizle, ekipmanlarımızla, inancımızla hizmet yapmaya hazırız.
Çünkü Hatay’da yaşayan vatandaşlarımızın Afrin bölgesinde yaşayan 1.derecede akrabaları var. Hassa’da var, Kırıkhan’da var, Reyhanlı’da var. Bu insanların da Türkiye olarak bizden beklentileri var. Onlar diyorlar ki; “Türk askeri bizim başımızın tacı. Biz onları bekliyoruz. Osmanlının torunlarını bekliyoruz. Eskiden olduğu gibi atalarımızın, dedelerimizin bu topraklarda birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı o huzurlu günleri bekliyoruz. Bu topraklar üzerinde sorunsuz, savaşsız bir ortamda sizlerle birlikte yaşamak istiyoruz. Çayımızı demledik Türk askerini birlikte çay içmek için bekliyoruz. İnek lerin doğumdan sonraki verdiği ilk sütten çıkan ağız dediğimiz ürünümüzü dolaplarımızda saklıyoruz ve biz bu ağızı Türk askerimize ikram etmek için bekletiyoruz. Ne olur bir an önce gelin bizleri bu eziyetten, bu zulümden kurtarın” diyorlar.
Afrin bölgesinde böyle bir bekleyiş varken, mazlum milletler adına dünyaya örnek olan bir yapının içerisinde bizlere el uzatmışken bizim onlara iki elimizi uzatarak gitmek ve orada yaşan insanlara yardım etmek durumundayız. Bizlerde şu anda gecemizi gündüzümüze katarak bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.
Başkomutanımız, liderimiz, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan yeter ki bugün emretsin. Ordumuzun arkasında değil önün de de halkımızla birlikte, personellerimizle birlikte, ekipmanlarımızla birlikte hizmet vermeye, çalışmaya hazırız.” Dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.