Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 30 °C
Açık

51. Kütüphaneler Haftası

51. Kütüphaneler Haftası

51. Kütüphaneler Haftası
27.03.2015
Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ ‘un 51. Kütüphane Haftası dolayısıyla yazılı mesajıdır.
Öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek kitap sevgisini arttırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmek amacıyla yurdumuzda 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü başlayan hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanır.
Kitap okumanın, kitap okutmanın insan hayatını her yönden zenginleştirir, sayısız pencereler ve farklı bakış açıları sağlayan, kişinin gelişmesi ve kendisini daha iyi ifade etmesini, bilgi, beceri dağarcığını zenginleştirdiği, yaşam kalitesini yükseltir, cehaletten kurtulmasını sağlayan her yönüyle güçlü bir kişilik kazandırır.
Belirli bir düzene göre sınıflandırılmış süreli yayın (Dergi, Gazete), grafik, görsel ve işitsel belgelerin bir alanda bulunduğu yapı olan kütüphane toplumun uzun ortak zenginlik kaynağıdır, herkes faydalanabilir.
Dünyanın ilk kütüphanesi İzmir ‘in Selçuklu ilçesinde Efes Antik kentinde ortaya çıkmıştır. Türklerin ilk kütüphanesi Selçuklu Veziri Nizamül Mülk tarafından Nişabur da kurulan Nizamiye Medresesindeki kütüphanedir. Fatih Sultan MEHMET medreselerde kitaplıklar kurdurmuştur.
1882 tarihinde Beyazıt Devlet Kütüphanesi ilk kütüphanedir. 1948 yılında Ankara Milli Kütüphane kurulmuştur. Dünyanın en büyük kütüphanesi Paris teki Bibliyotek Nasyona kütüphanesidir.
30 Mart – 5 Nisan arasında kutlanan kültürler arası diyalog ve kütüphaneler haftasında kütüphane çalışanlarına en içten duygularımla sağlık, mutluluk diler öğrencilerimize ve gençlerimize daha çok kitap okutma sevdasında başarılar dilerim.
– Kütüphanelerimiz sıcak bilgi yuvasıdır
-Geçmişimizi geleceğimize hazırlayan kütüphanelerdir
-Kütüphaneler hazinedir, bu hazinenin değerini paralar belirleyemez, yetişen insanlar, icatlar, buluşlar, bilimler bu hazinedir.

Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

ayhan-yavuz3-624x333

Kırıkhan Belediyesi

Sitemizde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz..

Cumhuriyet Mahallesi General Şükrü Kanatlı Caddesi No:2 Kırıkhan-HATAY
Santral No: 0326-344 14 22|Faks No: 0326 344 10 06