Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 27 °C
Parçalı Bulutlu

10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ

09.12.2015
Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’un ‘’ İnsan Hakları ‘’ günü mesajı
10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletlerce her yıl dünya İnsan Hakları günü olarak 10 Aralık ve 10 Aralıkla başlayan hafta ise insan hakları haftası olarak kutlanmaktadır. 1948 yılında kabul edilen insan hakları evrensel bildirgesi, insan haklarının anayasası olarak kabul edilmekle, insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlar. Her insanın yasa önünde eşit olduğunu işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabii tutulamayacağını ilan eder.
İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası toplum tarafından sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugünde sürdürmektedir.
İnsan Hakları evrensel beyannamesinin birleşmiş genel kurulunca kabulünün 67. Yıl dönümü olan bugün 10 Aralık, yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin sonunda insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip olduklarını ifade eden Uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı gündür.
İnsan hakları sorunu bütün ülkelerin gündemindedir. Bütün Ülkelerin Hükümetleri insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi kabul etmek durumundadır. Ancak insan haklarının korunması görevi sadece hükümetlerin başarabileceği bir iş değildir.
Bu görev bütün kuruluşların bütün insanların işbirliğini gerektirmektedir. İnsan Hakları Bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır.
Tüm dünyada insanların bilgilendirilmesi, insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla evrensel bildirgenin kabul edilişinin yıl dönümü olan 10 Aralık Dünya insan hakları olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Birleşmiş Milletler çerçevesinde oluşturulan temel insan hakları sözleşmelerinin tümüne taraftardır. Birleşmiş Milletler kabul edilen bildiri ile insanların daha bağımsız yaşamaları 10 maddelik 6 temel insan hakları sözleşmesi vardır.
– Medeni ve siyasi haklar uluslararası sözleşmesi.
– Ekonomik, sosyal ve kültürel haklar uluslararası sözleşmesi.
– İşkenceye karşı sözleşme.
– Irk ayrımcılığının önlenmesi sözleşmesi.
– Kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesi, uluslararası sözleşmesi.
– Çocuk hakları uluslararası sözleşmesi.

İnsan haklarını insanın kendisi değil yasalar eşit olarak hiçbir ayrım yapmadan koruyacaktır. İnsanın insan olmaktan başka amacı yoktur.
Tüm kurum kuruluşlar, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincini geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi, İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup, hayata geçirilip bir dünyaya ulaşılması temennisi ile 10 Aralık Dünya İnsan hakları günü tüm insanlığa kutlu olsun.

11709996_408986072622328_5306904525049555972_o

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.