Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35 °C
Parçalı Bulutlu

Türk İstiklalinin Sesi İstiklal Marşımız

Türk İstiklalinin Sesi İstiklal Marşımız

11.03.2015
Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ ’un, İstiklal Marşımızın 94.yılının kabulü ve kutlamaları için yayınladığı yazılı mesajdır.
“Hürriyet ve istiklal bu milletin ruhudur.” İstiklal Marşımız istiklal davamızı anlatan manası çok büyük şaheserdir. İstiklal Marşımız bayrak gibi Türkiye Cumhuriyetinin Milli Marşı ve Bağımsızlık sembolü olup 12 Mart 1921 birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.
Dünya tarihinde aralıksız, kesintisiz hürriyet ve istiklalini muhafaza ve müdafaa etmiş bir millet vardır. O’ da Türk Milletidir. Kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir.
İstiklal Marşımızın anlamını iyi kavrayabilmek için, Mehmet Akif ‘i iyi bilmek, O’nun bütün yönleriyle benimsediği milli mücadele ruhunu kavramak, O’ ruhu hakkıyla hissetmek gerekir.
Mehmet Akif İstiklal Marşında Türk Milletinin ne için savaştığını ne nelere inandığını açık, seçik olarak ifade etmiştir. Bunlar; Millet, Hürriyet, Din, İstiklal gibi uğruna can verilebilecek mukaddes değerlerdir. Mehmet Akif Milli Mücadele yıllarında cephenin en ileri hatlarına kadar istiklal yolundaki faaliyet ve konuşmaları yakından yaşayarak halk ruhuna Milli Marşla ebedileştirerek Kuva-yi Milliye ruhunu yaşamış ve yaşatmıştır.
İstiklal Marşımı, Türk Kurtuluş savaşının başlarında, istiklal harbinin milli bir ruh içerisinde kazanılmasını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı 1921 yılına yarışma düzenlemiş olup, bu yarışmaya 724 şiir katılmıştır. Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ankara ‘da ki Taceddin Dergâhında yazdığı ve istiklal harbini veren Türk Ordusuna hitap ettiği şiir 12 Mart 1921 yılında büyük coşku ve sevinç ile ayakta alkışlarla kabul edilmiş olup, şiiri ilk okuyan kişi ise döneminin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER olmuştur.
Mehmet Akif İstiklal Marşını Türk Ordusuna armağan ederek, şiirlerini toplamış olduğu Safahat adlı eserine koymamıştır. İstiklal Marşımızın manası ve taşıdığı tarihi değeri bakımından büyük Türk Milletini ebediyen ayakta tutacak kadar derin ve büyük önemi vardır.
Mehmet Akif İstiklal Marşı mısralarını milli mücadelemizin gerçek anlamı ve ruh yapısını ordumuzla birlikte cephede bizzat yaşayarak yazıyordu.
Türk Milletine Sesleniyor;
“Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.” diyerek Türk Milletine seslenen Mehmet Akif “Allah Türk Milletine bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.
Mehmet Akif bu şiirinde yok ve yoksulluk içinde de olsa Kurtuluş Savaşımızın kazanılacağına inancını, Türk askerlerinin yürekliliğine, özverisine güvenini, Türk Milletin bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir.
Şiirin tamamı dörtlükler halinde 10 kıta olarak yazılmış olup 41 mısradır, son dörtlük beş mısradır.
“Milletimizin kahramanlık destanını yazan, vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY ‘u milletçe, minnet, rahmetle ve saygıyla anıyor, mekânı cennet, ruhu şad olsun” diyoruz.

Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

DSC_0010

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.