Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35 °C
Parçalı Bulutlu

Osmanlı Haftası

Osmanlı Haftası

26.01.2016
Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ “Osmanlı Haftası” dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.
Yüce Osmanlı Devleti 1299-1922 yılları arasında 623 yıl varlığını sürdürmüş ve Türk cihan hakimiyeti Mefkûresini gerçekleştirmeye çalışmış bir Türk İslam Devletidir. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika ’ya kadar topraklarını genişletmiştir. Yaklaşık 25 milyon km2 toprağa 623 yıl boyunca sahip olan Osmanlı Devleti, Askeri, Siyasi ve İktisadi gücünün yanı sıra sosyal hayatta dünyaya örnek medeniyet sunmuştur.
Osmanlı Devleti Oğuzların Kayı boyundan gelen Osman Gazi tarafından 1299 yılında Bilecik ilinin Söğüt kasabasında kuruldu. Bir beylikten devlet ve imparatorluk olan Osmanlılar kuruluş, yükseliş, duraklama, gerileme ve çöküş dönemlerini 623 yıl içinde yaşayarak tarih sahnesinde kalarak isimlerini, medeniyetlerini Dünya tarihine altın harflerle yazdırmışlardır. Günümüzde Dünya halen Osmanlı medeniyetinin sırlarını aramaktadır.
Osmanlı Devleti, Türk Örf ve Adetlerini ve İslam Kültürünün yükümlülüklerini doğrudan alan din, dil, ırk ayrımı yapmadan bir çok devleti ve milleti hakimiyeti altında tutmayı başarmıştır.
Osmanlı İmparatorluğu 3 kıtada hüküm sürmüş, dünya siyasetini belirlemiş olup devletin resmi dili Türkçe ‘dir. Dini olarak İslamiyet olmakla birlikte semavi dinler Musevilik ve Hıristiyanlık da hoş görü ortamı yaratılarak yaşamıştır.
Osmanlı İmparatorluğu adalet düzeni üstünlüğü ve insanlık prensibini her alanda uygulayarak tarihteki örnek medeniyetini kurarak yaşamıştır. Cihan hakimiyeti mefkuresini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Cihan padişahları ve devlet adamları yetiştirmiştir.
Osmanlı İmparatorluğu padişahları Osmanlı hanedanından 36 padişah olup 1299-1922 yılına kadar 623 yıl hüküm sürmüştür.
Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Küllüğünden doğmuş olup tarih olarak Osmanlının devamıdır. Genç Türkiye Cumhuriyetini kuranlar Osmanlının torunlarıdır. Her yıl 27 Ocakla başlayan Hafta Osmanlı Haftası olup, bu hafta içerisinde ecdat tarihine, eserlerine ve medeniyetine sahip çıkma, anlama ve bilgilenme haftasıdır. Tarihimizin bir bütünüdür. Hatasıyla, sevabıyla, eğrisiyle ve doğrusuyla bizimdir. Tarihten ders alalım ki tarih tekerrür etmesin.
Bundan 710 yıl öncesi Söğütten dünyaya dalga dalga büyüyerek yayılan Osmanlının hoş görüsü ve adaleti, Anadolu’da barış, balkanlarda huzur, orta doğuda istikrarın hakim olduğu Osmanlı imparatorluğu yönetimi insanlığa saygı ve sevginin harmanladığı bir huzur ve kardeşlik dönemi yaşatıştır. Osmanlı Devletinin Beylikten İmparatorluğa uzanan ihtişamlı yolunun başlangıcı olan 27 Ocak 1299 un 717. Yıl dönümünü kutluyorum.

Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı
DSC_6844

metal-kaliteli-osmanli-armasi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.