Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 33 °C
Az Bulutlu

Çanakkale Destanımızın 100.Yılı

Çanakkale Destanımızın 100.Yılı

17.03.2015
Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ ‘un, Çanakkale Zaferinin 100.yılı ile ilgili yazılı mesajıdır.
Bugün Çanakkale Ruhunu Yaşıyoruz, Kanla yazılan destanımız ÇANAKKALE.
Çanakkale Türk Milletinin sayısız şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak ve altın sayfasıdır. Çanakkale Zaferi Türk Milletinin gurur duyduğu, tarihin dönüm noktalarından biridir.

18 Mart Çanakkale Zaferi Türk Milletinin bağımsızlığını ve topraklarını korumak için, tarihte var olmak ve yok olmamak savaşıdır. Bu savaş I.Dünya savaşının sonucunu etkileyen dünya tarihinde en önemli bir yere sahip savaşların sonucudur.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Çanakkale Zaferi ve diğer zaferlerimiz Türk Komutasının, Türk askerlerinin eseridir.

Çanakkale Savaşı I.Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu yarımadasında Osmanlı Devleti ile itilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara muhabereleridir. İtilaf devletlerince Osmanlı Devletinin başkenti İstanbul ‘u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya ile güvenli bir tarımsal, askeri ve ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerden birini savaş dışı bırakarak ittifak devletlerini zayıflatmak amacıyla açılan cephe savaşıdır.

Çanakkale Savaşları İtilaf Devletleri ile Osmanlı Ordusu arasında yapılmış bir bağımsızlık savaşıdır. Çanakkale cephesinin deniz harekâtı (Boğazın zorlanması) kuşkusuz sıradan bir askeri harekât ya da muharebe olayı değildir. Boğazların konumu ve tarihi önemi itibariyle İstanbul, Karadeniz Kapısı, Çanakkale de Ege Denizi kapısı olarak geçmişte taşıdıkları ve çağımızda taşımakta oldukları stratejik önem ve değer açısından daima birlikte mütalaa edilmiş ve edilmektedir.

Boğazların tartışılmaz önemi; İstanbul anahtardır. İstanbul ‘a egemen olan dünyaya hükmeder. Çanakkale Savaşı Türk Milletine karşı birinci soy kırım savaşıdır. 259 bin Mehmetçiğimizi bu soykırımda kaybettik. “Ben ölüyorum senin ölmen gerekmiyor artık” diyen Çanakkale deki kınalı kuzuların topraktaki kına kokusu günümüze kadar gelmektedir.

Mustafa kemal ATATÜRK, “Türk çocukları ecdadını tanıdıkça ona sahip çıktıkça, yine büyük işler yapacaktır.”

259 bin çeyrek milyon yeri doldurulmayan kınalı kuzuların çoğu subay, doktor, mühendis, baytar, ressam, öğretmen ve öğrenci idi. Yetişen bu insanlar şehit oldu. Cehalet, işsizlik, fakirlik ve gerilik kaçınılmaz oldu. Bizler bugünleri tekrar yaşamamak dileğimle Çanakkale ‘yi çok iyi anlamalıyız, analiz yapmalıyız.

Bu büyük tarihi zaferi bizlere kazandıran başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve diğer bütün komutanlarımızın kahraman Mehmetçiklerimizi bir kez daha saygıyla, minnetle, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

– Ey şehit oğlu, şehit isteme benden makber
– Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber

Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

IMG-20150316-WA0001

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.