Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35 °C
Parçalı Bulutlu

BAŞKAN YAVUZ “KIRIKHAN’IN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

BAŞKAN YAVUZ “KIRIKHAN’IN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

BAŞKAN YAVUZ “KIRIKHAN’IN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”
01.07.2016

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, Kırıkhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 78. Yıl dönümü münasebetiyle yazılı mesaj yayınladı.

“6 Temmuz 1938 tarihi Kırıkhan’ın emperyalist işgalden kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuvayı Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Kurtuluş Bayramımızın 78. yıldönümünü, 6 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugün de gururla, sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Kırıkhan, Osmanlı imparatorluğunun son döneminde Belen kazasına bağlı bir Nahiye iken, 1. Dünya savaşı sonrası Fransızların işgaline uğradı. 1924 yılında ilçe merkezi olan Kırıkhan uzun yıllar Fransız işgalinde kaldı. İşgal yıllarından sonra 1939 yılında Hatay ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetimine girdi.

“Şerefim ve namusum üzerine söz veriyorum Hatayı Ecnebilerin eline bırakmayacağım” diyen, Mustafa Kemal Atatürk, Mondros Mütarekesi ve Milli mücadele yıllarından itibaren Misakı Milli sınırları içinde mütalaa etmiş ve bu konuyu hayatta kaldığı sürece daima ayakta ve canlı tutmuştur. Cumhuriyet döneminde kişisel dava haline getirerek “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek bütün ağırlığını koyup siyasi dehası ve ustaca yürüttüğü aktif politikasıyla önce bağımsız devlete kavuşturmuştur. Bu aktif deha politikası sonucu Hatay ve ilçelerine Türk ordusu girerek yaklaşık 20 yıllık Fransız işgaline son vermiştir.

6 Temmuz 1938 yılında Kurmay Albay Şükrü KANATLI komutasındaki 39. Dağ Tugayı 48.Takviyeli Dağ Alayı Hassa üzerinden Kırıkhan ’a girerek bu şanlı olay tarihe altın harflerle yazıldı.

Büyük coşkuyla, neşeyle, bayram gibi karşılanan Kurmay Albay Şükrü KANATLI, Kırıkhan halkına “Atatürk’ün, Türk Ordusunun ve Anayurdun sizlere selamını getirdim” diyerek Kırıkhan’lılarla bütünleşti.

6 Temmuz 1938 tarihinde Kahraman Ordumuz Kırıkhan’a girerken “Dün hayal gibi görünen bu hakikat bu gün görülmemiş heyecan ve tezahürler arasında tecelli etti” diyen Kırıkhan halkı; Yaşlısı, genci, kadını, erkeği ile birlikte askerlerimize sevgi seli oluşturdu. Heyecanla Kurtuluş bayramını kutlayarak birlikte yaşadılar. Türk Askerinin ayak bastığı bu topraklar artık Anadolu’nun ayrılmaz bir bütünün parçası oldu. Muhteşem karşılama bayramlar gibi coşku, sevinç ve gözyaşları ile bir bütünlük oluşturdu. Böylece ebediyen hem bayrağımız hem de ezan sesimiz susmayacak şekilde konuşlandırılmış oldu.

Tarih bilincinin ulusal bilinçle birleşmesi ve Atatürk’ün gerçekleştirdiği bu sevdayı anlayıp, özümseyip yorumlayarak, bu sevdayı, bu tutkuyu Vatan aşkını anlayabiliriz. Cumhuriyetin eseri olan bu zaferlerle yalnız Türk milleti değil bütün barışseverler ve insanlık dünyası övünsün. “Kırk Asırlık Bir Türk Yurdu Esir Kalamaz” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Kahramanları bu ülküyü hayata geçirerek “HATAY esir olarak kalmadı sonsuza kadar da kalmayacaktır” Ülküsünü hayata geçirip Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazdılar.

Kurutuluş Bayramımızın 78.yıldönümünde, “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözleriyle bütün dünyaya önemli bir mesaj veren ve özellikle HATAY için kişisel çaba ve gayretler sarf ederek bizlere bu günleri hazırlayan, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Albay Şükrü Kanatlı ile silah arkadaşlarını, bu millet ve bu vatan için mücadele veren tüm Şehit ve Gazilerimizi şahsım ve ilçem adına bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Şehitlerimizin Mekânları Cennet olsun.
(Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz şanlı Türk ordusunun Kırıkhan’a girişi ve Kavun Festivalinin bu yıl ülkemizde meydaan gelen, birlik beraberlik ve kardeşliğimize karşı yapılan hain terör saldırılarında Kırıkhan’lı şehitlerimiz başta olmak üzere yurdumuzda, bölgemizde, ilimizde ve ilçelerimizde şehit askerlerimiz, şehit polislerimizin kutsal şehitlik mertebelerine ve ailelerine saygıdan dolayı, bir görev sorumluluğu olarak iptal etmiş bulunuyoruz. Bütün ilçe halkımıza duyurulur.)
Ayhan YAVUZ
Kırıkhan Belediye Başkanı

6 temmuz kırıkhanın kurtuluşu

2016-07-02 22_38_43-KIRIKHAN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN - Word

2016-07-02 22_39_25-KIRIKHAN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN - Word

13511950_1054438841309011_8102053514934144275_n

turk-askerlerinin-kırıkhana-girişi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.