Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 35 °C
Parçalı Bulutlu

BAŞKAN YAVUZ; “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 566.YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

BAŞKAN YAVUZ; “İSTANBUL’UN FETHİ’NİN 566.YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, 29 Mayıs İstanbul’un fethinin 566.yılı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

“İstanbul, asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapmış Ulu bir evliyalar şehri olup, şanlı ecdadımız Fatih Sultan Süleyman Han’ın İstanbul’u fethetmesi ile köklü medeniyetimiz, insanlık tarihine damgasını vurmuş ve 1000 yıllık Bizans devleti sona ermesiyle birlikte İstanbul’un fethi Orta Çağ’ın sonu, Yeni Çağ’ın başlangıcı olmuştur.” diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“Fetih için İstanbul surlarına dayanan Fatih Sultan Mehmet ve ordusu sadece Bizans ile değil aynı zamanda haçlı ordusuyla mücadele etmiştir. Üstün bir zekâ örneği ile gemilerini karadan Haliç’e indirdiğinde dünyadaki dengeleri sarsmış, fetih ile bir çağ kapanmış yeni bir çağ açılmıştır ve yeni bir çağın açılmasıyla birlikte, köklü medeniyetimiz olan Osmanlı İmparatorluğu, insanlık tarihine damgasını vurmuştur.

İstanbul, tarih boyunca büyük öneme sahip olmuş, birçok milletin sahip olmak istediği önemli bir kilit şehir olmuştur. Peygamber Efendimiz (SAV)’in “İstanbul bir gün feth olunacaktır. Onu Fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır” Hadis-i Şerifi ile İslam dünyası için farklı bir önem kazanan bu kutlu şehrin fethi, İslam’ın bir neferi olan aziz Türk Milletine nasip olmuştur. Milletler geçmişlerini yad ettikleri ondan güç ve ders aldıkları müddetçe geleceklerini daha güvenli ve sağlıklı kurarlar. Çünkü geleceğin kökleri, bir ülkenin geçmişinde gizlidir.

29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü sadece Askeri bir başarıdan ibaret sayılamayacak olan bu fetih, kültür ve medeniyetimiz açısından çok önemli bir kilometre taşıdır. Bu fetih ruhu kimliğimizin vazgeçilmez unsurudur. İstanbul’un fethi, sadece bir yerin fethedilmesi veya kazanılmış bir savaş değildir, dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş büyük bir hadisedir.

Fetih ile Ortaçağın köhnemiş baskıcı dayatmacı karanlığına son verip madden ve manen müreffeh bir toplum oluşturmayı amaçlayan; Hukuka saygılı insan haklarını en üst seviyede koruyan adaletli, halkı arasında din, dil, ırk, mezhep felsefi düşünce fikir ayrılığı gözetmeden hepsini kucaklayan FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN anlayışı, şuuru, cesareti ve ilmini o günkü sıcaklığını, heyecanını ve coşkusunu bugün bir kez daha yaşamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle birçok medeniyete asırlarca ev sahipliği ve başkentlik yapan İstanbul’u ebedi olarak, bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi fethin 566. yılında rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.”

Ayhan Yavuz
Kırıkhan Belediye Başkanı

28

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.